Ktoré exteriérové osvetlenie vydrží najdlhšie?

Vždy som túžila potom, aby som mohla vo svoje záhradke robiť aj po zotmení. Z práce sme sa domov neraz vracali už a poriadneho šera, no keďže cez deň vyčíňali šialené horúčavy, záhradku som proste musela poliať. S čelovkou na hlave to nebolo nič príjemné, čo vám budem hovoriť. Minulé leto som preto manžela doslova a do písmena dokopala k tomu, aby sme si konečne zabezpečili poriadne osvetlenie na záhradu. Priznám sa, že moja predstava o osvetľovaní pozemku sa realite veľmi nepribližovala. Myslela som si, že prídeme do predajne a kúpime nejaké lampy a žiarovky, ktoré potom manžel doma nainštaluje.Lampáš so žiarovkou zavesený na strome v záhrade.jpg
 
Ukázalo sa však, že výber vhodných svetiel do záhrady, je hotová veda. V prvom rade musíte vybrať také, ktoré vám neodpália poistky alebo nespôsobia prehriatie káblov. Potom si musíte vyberať také, ktoré môžu byť vonku počas celého roka. Nebudem sa tváriť, že sa tomu nejako extrémne rozumie, hovorím len to, čo som si zapamätala a ako – tak pochopila. Jednu vec, na ktorú by ste sa však mali naozaj poriadne zamerať, je výber svetla, ktoré vydrží dlhšie ako jednu letnú sezónu. Náš prvý pokus totiž nevydržal dlhšie ako tri mesiace.Rodinný dom so záhradou.jpg
 
Ako vyberať svetlo s dlhou životnosťou
–          Na svetle, ktoré si kupujete, musí byť jasne napísané, že je určené na používanie do exteriéru. Niektoré reflektory sú totiž určené vyslovene dovnútra, čo vám však pri ich kúpe nemusíte napadnúť.
–          Ak sa rozhodnete pre využitie led svetla, všímajte si jeho svetelnosť. Niektoré led žiarovky totiž svietia o čosi slabšie, čo je v záhrade dosť veľkým problémom. Aj pri tomto type osvetlenia riešte ich používanie v interiéri a exteriéri.
–          Úplne najdlhšie vám vydržia svetlá, ktoré majú ochranný kryt. Môže to byť strieška alebo nejaký plastový obal.
Pamätajte, že nič z Číny, nie je dostatočne kvalitné. Svetlá vám budú svietiť, no maximálne také štyri mesiace. Po prvej zime ich budete môcť pekne krásne vyhodiť.