Spartakus – muž ktorý bol legendou

Spartakus bol trácky vojak. Začiatkom života bojoval za rímsku armádu.  Po rokoch bojov v légii sa rozhodol nezomrieť v boji proti Germánom, ale namiesto toho odísť z armády. Rimania sa so Spartakom príliš nehrali. Dezercia sa kruto trestá. Keď ich opustili v čase núdze, v čase keď Rím viedol vojny. Vojaci ho zajali a predali do otroctva. Našťastie pre Spartaka bol dobre stavanej postavy a mal vrodenú schopnosť bojovať. Bol kúpený od otrokárov a vycvičený ako gladiátor.gladiátor.jpg
Bol tak masívnej postavy, že bol považovaný za gladiátora s ťažkou váhou (to bola veľká vzácnosť). Bol trénovaný na boj v aréne. Používal veľký štít a dlhý rovný meč, ktorý bol dlhý približne 50 centimetrov. Po tom, čo prešiel gladiátorským výcvikom, rozhodol sa, že je čas utiecť. Na rozdiel od populárnych filmov Spartakus nikdy v aréne bojoval. Namiesto toho sa rozhodol utiecť. Vybral si okolo 70 z najvýznamnejších gladiátorov, ktorí sa chystali utiecť  a spolu naplánovali únik.
Okrem toho, že to bol obávyný bojovník, ukázalo sa, že bol tiež celkom dobrý stratég.Spolu so 70-timi prešiel cez Rímsku ríšu a zabil (sám) viac ako tucet rímskych strážcov. Keď spolu so svojimi priateľmi utiekli, hľadali dobrovoľníkov, ktorí by sa k ním pridali. Taktiež vycvičil obyčajných ľudí za svojich bojovníkov.
Vždy, keď za nimi Rimania vyslali légie, dokázal ich porazil. Presne tri roky trvali tieto vojenské časy.Legia za légii zaútočila a on ich neustále porážal. Až do času, kým sa neobjavil Marcus Lycineus Crassus so svojimi ôsmimi légiami. Spolu so svojimi muži sa pokúsili prebojovať cez Crassovu líniu.římané.jpg
Po všetkých bojoch, ktoré viedli, mal pocit neporaziteľnosti. Mýlil sa. Crassus a jeho légie prevýšili počtom aj výzbrojou gladiátorov a vycvičených roľníkov. V jeden pochmúrny deň neďaleko dediny Quaglietta bol údajne zabitý v boji (jeho telo nebolo nikdy objavené). Jeho spolubojovníci ktorých bolo až 6600 boli ukrižovaná na okraji cesty vedúcej do Ríma.