7 rád ako lepšie fotiť

  1. Vytvorte si projekt!

Napríklad projekt – rozkvitajúce čerešne. Ako by ste ich čo najnápaditejšie odfotili? Skúste sa podeliť o tento projekt aj so svojimi blízkymi. Možno vám dajú originálnejšie nápady, pretože nehľadia na svet len cez objektív. Nikdy neviete.

foto

  1. Nenechajte sa odradiť neúspechom.

Keď vás niekto skritizuje, nenechajte sa odradiť. Možno je len jeho subjektívny názor, ktorým vám chce uškodiť alebo naopak, môže vás to posunúť oveľa ďalej, než si myslíte. Nechajte si trochu vychladnúť hlavu a s chladnou hlavou zhodnoťte, či mal daný človek naozaj pravdu.

  1. Prihláste sa do kurzu fotografie.

Keď máte pocit, že stojíte dlhšiu dobu na jednom mieste a neposúvate sa ďalej, je na čase to poriadne nakopnúť. Kurz fotografovania by mohol byť to pravé. Prídete z neho plný energie, elánu a nových nápadov na expozície. Verte mi, toto nikdy nesklame.

  1. Tlačte si fotografie – papierovú verziu si spravte sami.

Fotografia v počítači vyzerá mnohokrát úplne rozdielne od tej, ktorú si vytlačíte. Farby, ktoré vyniknú na fotografickom papieri nemusia vôbec vynikať v počítači. V dnešnej elektronickej dobe práve mnohí ocenia takéto prezentovanie svojho portólia.

  1. Sledujte fotografie iných

Môžete ich sledovať na facebooku alebo na instagrame, alebo hocikde inde na internete. Samozrejme, že nemyslím doslovné kopírovanie fotografii niekoho iného, ale skôr iba takú bežnú inšpiráciu, prečo to iní fotografi fotia tak a čo by ste si z toho mohli vziať.

foták

  1. Fotografujte v partii.

Spoločne sa budete môcť posúvať ďalej. Zlepšovať a dávať si nové tipy na lepšie fotografie. Môžete si ukazovať fotografie, hodnotiť ich. Nestranný a kamarátsky názor vždy povie viac ako iba váš názor. Vy sa na to budete pozerať určitým uhlom, ale iný sa na to budú dívať z iného uhla a to je oveľa osožnejšie.

  1. Triezvo hodnoťte svoj vývoj. Porovnajte čo a ako ste fotili pred rokom, dvomi!

Nostalgia a spomienky na staré časy patria medzi moje najobľúbenejšie. Človek časom aj zabudne, čo všetko za rok stihol a kam sa odvtedy posunul. Občas, napríklad na konci roka, je vhodné zhodnotiť naše pokroky a cestu, ktorou sa uberáme ďalej. Či náhodou nejdeme zlým smerom… Alebo vás pri starých fotkách napadnú staré nápady, ktoré ste nezrealizovali, pretože vám to vyfučovalo z hlavy.