Kvalitná televízia pre lepší zážitok z hrania

Ak fandíte videohrám, pravdepodobne disponujete súčasnou hernou konzolou ako Xbox One či PS4. Tieto disponujú kvalitnými parametrami, avšak pod celkový zážitok z hrania sa dokáže podpísať tiež vhodný televízor. Pre náročnejších „gamerov“, ktorí si zakladajú na viacerých viditeľných detailoch je nová televízia faktorom kvalitnejšieho zážitku, avšak takisto finančne náročnejším. Spravidla ide o novú TV z cenovej kategórie minimálne 500 eur.Televízor, ovládač z PS2.jpg
Dôležitá je v tomto ohľade najmä technológia. Akýmsi dnešným základom je LCD TV s technológiou LED, ktorú už viacerí z nás vlastnia. O niečo inovovanejšie modely sú po funkčnej stránke obrazovky QLED typické pre výrobcu Samsung. Obrazovky sú charakteristické veľmi kvalitnými farbami, zvlášť v prípade detailne čiernej. Okrem toho ponúkajú funkciu Freesync, ktorú napríklad podporuje konzola Xbox One.
Rovnako však poznáme televízory s technológiou OLED, podľa viacerých vlastností je dokonca ešte nadradenejšia. Obzvlášť z hľadiska kvality farieb a obrazu. Na druhej strane sú však známe pomerne častým a rýchlym vypálením vzhľadom k nadmerným vizuálnym vlastnostiam, ktoré divákovi pravidelne poskytujú.Xbox one gamepad, hranie hier.jpg

  • Nemusí sa to ale týkať každého OLED modelu, od roku 2018 navyše prišlo viacero nových opatrení.

Zamerať sa môžeme takisto na výkon udávaný v hercoch (Hz). Aj tu sú totiž dodnes pomerne veľké rozdiely. Zatiaľ čo bežné TV disponujú možnosťami 50 – 60 Hz, u iných je to rovných 100 MHz a u tých drahších zasa 500 Mhz, prípadne až 5000 Hz(!). Ale úprimne povedané- veľký vizuálny rozdiel v tom nie je, respektíve aj pre náročnejšieho hráča bohato stačí výkon 60 Hz, kedy má hra potenciál bežať na atraktívnych 60 FPS (60 snímok za sekundu).

  • Rozdiel v Hz by bol badateľnejší, pokiaľ by takýmto výkonom disponovali tiež pripojené zariadenia. Dnes už síce existuje možnosť pripojiť 120 Hz vstupy (Xbox One alebo PC), no na druhej strane zasa existuje málo, prakticky žiadne hry, ktoré by takýto výkon využili. Možno ide skôr o investíciu do blízkej budúcnosti.