Prečo muži klamú?

Viete si to predstaviť úplne dokonale: pozeráte sa naňho, smejete sa spolu s ním, túžite potom, aby vám splnil každé prianie a on to aj urobí. No aj tak vás ťaží jedna vec: že vám neustále klame!
Poznáte to. Len čo sa ho spýtate, kto mu píše, zaklame, že je to kamarát, hoci pravda je iná. Hoci vám donesie darček, opäť klame, že ho vybral on, hoci ho vybrala jeho najlepšia kamarátka. Klame, že ide na služobnú cestu, hoci trávi večer s inou. A mnoho ďalších vecí, v ktorých vám klame, hoci vy ho tak neskutočne ľúbite a neviete si predstaviť život bez neho. Ako by ste aj mohli, keď je pán dokonalý?zoufalý muž.jpg
Ale skutočne ním je? Veď predsa jedno klamstvo strieda druhé a vy už ani neviete, či to robí ako dennú rutinu alebo sa na tom nesmierne baví. Prečo to teda muži robia?
Na začiatku musíme vylúčiť chronických klamárov, pretože tí sa nikdy nezmenia. Dalo by sa povedať, že sa tak narodili. Prípadne si na tento život tak navykli, že už nepripadá do úvahy nič iné, než miesto pravdy povedať lož.
Niekedy muži klamú, aby vás neranili. Ide o maličké drobnosti, ktoré sú neškodné. Napríklad, keď ste neboli dva dni doma a on vám tvrdí, že každý deň umýval riad, pritom ho celý umyl tesne predtým, ako ste prišli. To vám nijako neublíži a navyše to nie je podstatné. Takéto klamstvá určite používate i vy alebo vaše deti. Je to prirodzené.výraz v obličeji.jpg
No ak muž klame, že je s kamarátom a pritom je s niekým iným, tu sa treba zamyslieť, prečo. Možno ste hysterická a skutočne aj jeho kamarátku poznáte, no žiarlili by ste. A on sa chce vyhnúť zbytočným scénam. Alebo to nepovažuje za dôležité a preto povie, že s kamarátom. Na čo by vám vysvetľoval, že bol s kamarátkou ohľadom výberu darčeku pre vás? Najhoršia možnosť je, ak to robí, lebo vás neľúbi. Teda, nie v takom zmysle, kde by bola skutočná láska založená na dôvere. Skrátka sa mu kamarátka páči a stretáva sa s ňou, no u vás ma pohodlie a nechce to meniť. Tu nejde ani o malé klamstvo, ani o chronického klamára.
Musíme sa ale zmieriť s tým, že muži klamať budú. V drobnostiach určite! To robíme predsa aj my. Je však len vás, či ak ho odhalíte, dovolíte mu to alebo vytýčite jasné a pevné hranice, kedy vám to už ubližuje.