Zdravá strava s keto diétou

Schudnite 2 kilogramy týždenne bez namáhavého cvičenia. Znie to lákavo? Práve to zaručujú firmy, ktoré predávajú produkty ketogénnej diéty. Je ale takáto rapídna redukcia hmotnosti prospešná pre zdravie? Pozrite sa s nami na riziká, fakty a mýty spojené s ketogénnou diétou!
Ketogénna diéta je spôsob stravovania s nízkym obsahom sacharidov a naopak vysokým množstvom tukov. Zatiaľ čo pri racionálnom stravovaní prijímame 45 – 55 % sacharidov, 15 – 20 % bielkovín a do 30 % tukov, keto diéta dovoľuje iba 5 % sacharidov. Tuky však tvoria až 75 % celkového energetického príjmu.
Podstatou tejto diéty je, že núti telo spaľovať tuk, pretože sa v organizme nachádza nízke množstvo sacharidov. Tie sa zvyčajne premieňajú na glukózu, ktorá sa potom transportuje do tela a je obzvlášť dôležitá pri podporovaní funkcie mozgu. 

zdravá strava

Čo je to ketóza?
Ak telo prestane štiepiť sacharidy na energiu a namiesto toho využíva ako náhradný zdroj tuky, nastáva metabolický jav zvaný ketóza. Proces, počas ktorého sa telo pomaly dostáva do tohto stavu nazývame ketogenéza. Podstatou ketózy je tvorba ketónov, organických zlúčenín, ktoré v malom množstve slúžia ako náhrada cukrov. Ak sa však v tele ketóny produkujú rýchlo a hromadia sa v krvi a moči, môže to viesť ku ketoacidóze. Tá označuje proces, kedy dochádza k zmenám vo funkcii pečene a iných dôležitých orgánov, kam sa bežne privádza energia zo sacharidov, čo má za následok ich nesprávne fungovanie.

zeleninový šalát

Účinky ketogénnej diéty
V posledných rokoch zaznamenala keto diéta vysoký nárast popularity. Hlavnou príčinou je fakt, že počas nej nastáva výrazná redukcia hmotnosti. Ako sme spomínali, vaše telo vyčerpá potrebné množstvo sacharidov a prestane premieňať glukózu na energiu, a preto hľadá alternatívny zdroj energie, ktorým sú tuky. 
Tieto účinky ketogénnej diéty však boli objavené ako jej vedľajší efekt. Ketogénna strava sa používa v lekárskom prostredí už vyše 100 rokov. Jej účinky boli zaznamenané v roku 1911, kedy bola prvýkrát použitá na liečbu epilepsie. Neskôr sa zistilo, že pacienti, ktorí podstupujú keto diétu, počas liečby chudnú. Práve to viedlo k popularite ketogénnej stravy ako rýchlej metódy na chudnutie. 
Postupne jej čaro objavili celebrity a profesionálni športovci, ako Gwyneth Paltrow, Kim Kardashian či LeBron James, ktorí propagujú keto diétu ako svoj stravovací plán na chudnutie, udržiavanie hmotnosti a zlepšenie športového výkonu. Aj oni však ketogénny štýl stravovania do svojho jedálnička zaraďujú len v krátkodobých intervaloch.