Zima vie potrápiť vodiča!

Ťažko povedať, kto potrápi vodičov viac. Či zimné počasie, alebo údržbári ciest. V obidvoch prípadoch môžeme hovoriť o nepredvídateľnej reakcii. Počasie sa v posledných rokoch veľmi mení zo dňa na deň, dokonca z hodiny na hodinu. V lete sa teplota v priebehu 24 hodín dokáže zmeniť z horúčavy 35 °C na chladné daždivé počasie o teplote 15 °C. A zimné obdobie taktiež nie je výnimkou. V jeden deň sneží, druhý deň prší a na tretí deň všetko zamrzne. Otázka znie, ako sa s týmito zmenami vedia vyrovnať vodiči automobilov?

zima

Sneh na ceste nemusí byť problém

Pred niekoľkými rokmi údržba ciest pozostávala z jednoduchej služby odhŕňania snehu z ciest. Malo to svoje čaro, pretože cesty boli oveľa prirodzenejšie a karosérie automobilov neboli zničené hrdzou z chemických posypov. Samozrejme, vyžadovalo to patričnú zručnosť, pretože jazda na snehu vyžadovala osobitný prístup a štýl jazdy.
Aj napriek tomu, že v dnešnej dobe je veľmi obľúbený chemický posyp, jazdu na snehu by si mal odskúšať každý vodič. Pretože každý rok sa aspoň na niekoľko dní vyskytne situácia, keď údržbári ciest nestihnú vyraziť a počasie sa nečakane zvrtne. Žiaľ v mnohých prípadoch vidíme zbytočné kolóny práve z nedostatku znalostí jazdy vodičov po takomto zasneženom teréne.

Keď to posypú, nebude problém

Toto tvrdenie je taktiež trochu omyl. Chemický posyp ciest totiž v prvej fáze vytvorí veľmi klzkú kašovitú zmes, ktorá je v mnohých prípadoch ešte nebezpečnejšia ako čistý sneh. Nehovoriac o jej škodlivých chemických účinkoch na karosériu automobilu. Pokiaľ teda vidíte na ceste hnedastú zmes, zbystrite svoju pozornosť, pretože najmä vodiči s bezpečnostným systémom brzdenia sa po takejto ceste vozia ako na klzisku.

sněžení

A čo ľad?

Pokiaľ vidíte lesklý povrch asfaltu, na ktorom je krásna, ale nebezpečná vrstva ľadu, určite vám neodporúčame sadať za volant. Pretože jazdu na ľade zvládnu len niektorí šoféri a aj to musia mať vhodný automobil alebo aspoň vhodne prezuté gumy. Pokiaľ sa však musíte niekam dopraviť napriek poľadovici, odporúčame jazdiť veľmi opatrne a držať sa okraja ciest, kde býva často nazhromaždený chemický posyp alebo aspoň posyp štrkového charakteru.
Každý z týchto povrchov ciest je však veľmi vhodnou zábavkou pre tých vodičov, ktorí sa vyžívajú v driftovaní. Avšak celá zábava musí prebiehať na bezpečných úsekoch a nesmú to byť verejné komunikácie.