Produkty bez obalu

Svet je už taký presýtený odpadom a rôznymi zbytočnosťami, že sa čoraz viac a viac začína rozmáhať tzv. zero waste. Znamená to, že sa snažíme nakupovať veci a produkty bez obalov. Samozrejme, myslíme tým najmä bez plastových obalov. Mydlo si načapujeme do vlastnej, ideálne sklenenej nádobky, jedlo si necháme zabaliť tiež podobne, prípadne použijeme sieťkovanú tašku. Princípom je, že hoci nejaký obal použijeme, ide stále o ten istý, ktorý sme použili už predtým, najlepšie o sklo alebo plátenú tašku. Snažíme sa vyhýbať kúpe nových a nových obalov, prípadne použitiu igelitových sáčkov a plastov.olejíčky.jpg
Naši starí rodičia nikdy nenakupovali a nemíňali toľko, ako my v súčasnosti. Ak sa niečo pokazili, opravili to. Jeden sáčok používali i viackrát. Preto sa dá povedať, že táto filozofia je čerpaná už od našich predkov.
Zamyslite sa teda pri nákupe, či potrebujete tú novú tašku. Nie je lepšie vziať si nejakú z domu? Vyhnete sa zbytočnej kúpe a navyše budete aj ekologický! Snažte sa kupovať produkty, ktoré si môžete zabaliť sami do vlastného obalu. Ovocie a zeleninu baliť nemusíte. Stačí, ak ich vložíte do nákupného košíka a doma umyjete.obchod.jpg
Potraviny ako strukoviny, pečivo, niekde i drogériu viete nakúpiť v tzv. bezobalových obchodoch. V niektorých mestách na Slovensku sa už nachádzajú. Máte tam síce menší výber produktov, no stále si zvyšok viete dokúpiť v klasickom obchode. Aspoň polovicu však nakúpite bezobalovo a aj to sa počíta!
Určite sa vyhnite takým výrobkom, ktoré sú vopred balené, ako napríklad syry, saláma, šunka a podobne. Vieme, nie vždy sa to dá, ale nakupujte radšej z mäsiarne! Viete si tam zakúpiť i syry, ktoré si následne necháte zabaliť do svojej vlastnej tašky.
Poobzerajte sa okolo seba a skúste niekedy zájsť do bezobalového obchodu, ktorý toto ponúka! Uvidíte, neoľutujete!